Birliğin Keşfi Kursu

YAKLAŞAN ETKİNLİK :  ISTANBUL ŞUBAT-MART 2017 – İSTASYON BEYLERBEYİ ETKİNLİK EVİ

7 Haftalık Akşam Buluşmalarıyla İnsan Olmak Üzerine Kısa Bir Kurs

“Bu dünyada ben kimim? Ah, işte bu en büyük bilmece.” Lewis Carrol

Birliğin Keşfi Akşam Buluşmaları teori ve pratiği, grup araştırmaları ve bireysel derin düşünceleri birleştiren, insan olmanın gerektirdiği bazı çok derin anlamları açan bir çalışma grubudur.

Önceliğimiz varlığın mutlak birliğidir. Buluşmaların içeriği bu birliğin derece derece günlük yaşantımızda ışık, aşk, bilgi ve güzellik olarak ortaya çıkmasını, yansımasını sağlar. Bu bir kendini araştırma ve insan doğamızda birleşik olanı keşfetme yolculuğudur.

İÇERİK:
Buluşmalar haftada bir gün düzenlenen, 6 haftaya yayılmış 7 akşam buluşmasından meydana gelir. 6 hafta boyunca seçilmiş metinler okunur, kayıtlar dinlenir, evde yapabileceğiniz günlük pratikler önerilir. Bu buluşmaların esin kaynağı 13.yy maneviyatının iki devi Muhyiddin Ibn-i Arabi ve Celaleddin Rumi’dir.

Buluşmaların tüm içeriği ve metodu İskoçya’daki Chisholme Konağı’nda 40 yıldır yürütülen Beshara kurslarının tecrübesi ile hazırlanmıştır. (www.beshara.org) (www.besharaturkiye.org)

ANLAŞMALAR :

— Buluşmalara düzenli ve zamanında katılım beklenir.
— Yedi haftalık buluşmalara katılım ücreti 400 TL olarak belirlenmiştir.

PROGRAM :
– Buluşmalar 6 Şubat Pazartesi’den itibaren 7 hafta boyunca her pazartesi 19:30 – 22:00 arası gerçekleşecektir. Aşağıdaki programda tarihleri bulabilirsiniz.
– Her buluşmamız rehberli uyanıklık meditasyonu ile başlayacak, haftaya giriş ve geçmiş haftadan verilen başlık hakkında paylaşılmak istenen soruların, duyguların, sezilerin tartışılması ile devam edilecek. Bir yemek arasından sonra gelecek haftanın konusuna giriş yapılacak, kısaca tartışılacak, sanat tarihinden alıntılar, notlar, metinler, filmler vb. paylaşılacak.

1. HAFTA / 6 ŞUBAT : BAŞLANGIÇTAN BAŞLAMAK / İnsan Olmaya Dair Kısa Bir Çalışma
2. HAFTA / 13 ŞUBAT : BİR VE ÇOKLUK / Varlık ve Bilinç
3. HAFTA / 20 ŞUBAT : İNSAN GERÇEĞİ VE DENEYİMİ
4. HAFTA / 27 ŞUBAT : İLİŞKİLER
5. HAFTA / 6 MART : OLTACI DÜKKANINI KAPAMAK
6. HAFTA / 13 MART : AŞK VE GÜZELLİK
7. HAFTA / 20 MART : SON SÖZ

KOLAYLAŞTIRICILAR :

Azim Looker
Azim; Winchester ve Canterbury Sanat Kolejlerinde resim eğitimi gördü. “Resim üç boyutlu bir alan yaratmak için dışarıdan gelen bir ışık kaynağına ve gölgelere değil, yalnız saf renklere ve içsel ışığa bağlıdır” cümlesi ile sanata bakışını anlatan ressam, yazar ve meditasyon rehberidir. 35 yılı aşkın süredir Türk gelenekleri ve şehir manzaraları ile güçlü bağ kurmuştur. Dokuz yıldır Türkiye’de yaşamaktadır. 2014 yılında Bahar Aykaç ile evlenmiş uzun yıllardır tarihini hayranlıkla araştırdığı Bursa şehrine yerleşmiştir. Azim, ilk gençlik yıllarında Beshara’ya katıldı, bu vesileyle Türkiye’de bir çok şey keşfetti, defalarca Türkiye’yi ziyaret etti ve en sonunda Türkiye’ye yerleşti. Ona “Azim” ismini ‘en iyi tarafımın en iyi arkadaşı’ olarak tanımladığı Beshara Okulları’nın kurucusu Bülen Rauf Bey verdi. Azim eşi Bahar ile birlikte 2012’den beri on beş farklı grup ile Birliğin Keşfi Kursu’nu düzenlemiş ve kolaylaştırıcılığını yapmıştır. Halen Birliğin Yolu hafta sonu kampları, manevi mekanlara ziyaretler, Derinleşmiş Birliğin Keşfi kursu gibi kurslarda gönüllü kolaylaştırıcılık yapmaktadır. “Beyond Sufism-Travels & Essays” adında bir kitabı bulunur.

Bahar Aykaç Looker
Kolaylaştırıcı
Bahar, Beshara Türkiye gönüllüsü olarak İstanbul ve Bursa’da bir çok Birliğin Keşfi kursları organize etmiş ve kolaylaştırıcılığını yapmıştır. Çember kolaylaştırıcılığı, yaratıcı drama liderliği, masal anlatımı, şiddetsiz iletişim gibi konularda kendini geliştirmiştir. Beshara ile Azim Looker aracılığıyla 2010 yılında tanışmış, büyülenmiş, beslenmiş ve gönüllü olarak Beshara Türkiye’nin kuruculuğunu, kurs çevirmenliğini ve organizasyonunu üstlenmiştir. Halen Bursa’da sanat, tasarım, maneviyat ve gönüllülük ile beslenen bir hayat yaşamakta, eşi Azim Looker ile birlikte maneviyat ve sanat temalı etkinlikler organize etmektedir.

MEKAN:
İstasyon Beylerbeyi Etkinlik Evi

KATILIM :
— Buluşmalar için katılımcı sayısı maksimum 12′ dir.
— Başvurmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayarak formu doldurunuz:
https://goo.gl/forms/9aEOMygbYuhkpK9f1